با ما همراه باشید

سلامت

ابتلای 4.5 درصدی کودکان کار به ایدز و هپاتیت

وضعیت ابتلای کودکان کار و خیابان به بیماری‌های ایدز و هپاتیت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

منتشر شده

در

کودکان کار و خیابان افراد بی‌گناهی هستند که باید طعم تلخ انواع آسیب‌های اجتماعی را ناچار بچشند. آنها کودکی نکرده بزرگ شده و جور دیگر افراد خانواده را دوش می‌کشند. تاکنون درباره آسیب‌های تهدید‌کننده این کودکان حرف و سخن از سوی رسانه‌ها و مسئولان به‌ وفور زده شده است، اما سایه این مولود نا زیبای مدرنیته همچنان بر سر جامعه سنگینی می‌‎کند.

به گزارش سلامت نیوز،آرمان نوشت:در این نوشته در بین آسیب‌های تهدید‌کننده این کودکان به بیماری‌های تهدید‌کننده ایدز و هپاتیت پرداخته شده و نظرات مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی را جویا شدیم که در ادامه می‌خوانید.

وضعیت ابتلای کودکان کار و خیابان به بیماری‌های ایدز و هپاتیت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حدود شش هفت سال قبل روی میزان ابتلای کودکان کار و خیابان به بیماری‌های ایدز و هپاتیت بررسی‌های متعدد انجام شد. در این پژوهش مشخص شد که این کودکان به انواع بیماری‌های هپاتیت و ایدز مبتلا هستند، اما بعد از آن دوران مطالعه جدیدتری انجام نشده است. بر اساس مشاهدات میدانی باید گفت که هم‌اکنون نسبت به گذشته میزان کودکان کار و خیابان کاهش یافته است. هرچند هنوز موقعیت و فرصت مناسب برای پژوهش جدید درباره میزان سلامتی کودکان کار و خیابان ایجاد نشده است. در این شرایط باید مشکلات اجتماعی این افراد شناسایی شود، چون این کودکان در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها هستند. در پژوهش قبل گروه سنی کودکان کار و خیابان هشت تا 18‌ساله در دو گروه مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس نتایج این تحقیق باید گفت که انواع بیماری‌ها در این دو گروه وجود داشت. برای این کودکان زندگی گروهی، اعتیاد، استفاده از سرنگ‌ مشترک، تجاوزهای جنسی و … از عوامل ابتلا به این بیماری‌ها محسوب می‌شود. در مطالعه‌ای که در سال‌های اخیر انجام شد حدود 4.5‌درصد کودکان کار و خیابان به ایدز و هپاتیت مبتلا بودند.

در این شرایط نهادهای مسئول در حوزه آسیب‌های اجتماعی برای ارتقای سلامتی این افراد باید چه اقداماتی را لحاظ کنند تا بتوان این کودکان را در برابر ابتلا به ایدز و هپاتیت مصون پرورش داد؟

قبل از هر اقدام باید دلایلی که این کودکان را به خیابان کشانده مورد بررسی قرار گیرد. برای مثال میزان قابل توجهی از این کودکان به‌دلیل فقر خانواده‌ها مجبور به کار در خیابان هستند. این در حالی است که این کودکان باید در مدرسه مورد تعلیم و تربیت قرار بگیرند، نه در خیابان در معرض انواع آسیب‌ها باشند. از سوی دیگر برخی از کودکان به‌دلیل اعتیاد والدین مجبور به‌کار در خیابان هستند. این مساله باید به شکل ریشه‌ای مورد توجه قرار گیرد. تاکنون در زمینه کاهش تعداد کودکان کار و خیابان اقداماتی انجام شده است، اما به‌دلیل مسائل زیربنایی باید خانواده‌های این کودکان از لحاظ اقتصادی و اجتماعی مورد بررسی و تامین قرار گیرند، طبیعتا با این گونه اقدامات چرایی فعالیت این کودکان در خیابان مشخص شده و می‌توان برای این خانواده‌ها اقدامات موثر انجام داد.

براساس اظهارات یکی از مسئولان در ستاد مبارزه با مواد مخدر زنان کارتن خواب و معتاد به کرات باردار می‌شوند. همین مساله باعث انتقال ایدز و هپاتیت در بین این افراد می‌شود.

زنان کارتن خواب و معتاد برای تامین مواد مخدر ابزار جنسی قرار می‌گیرند و این افراد در معرض انواع بیماری‌ها و دیگر آسیب‌های اجتماعی قرار دارند.

در این زمینه پژوهشی انجام شده تا بتوان بر میزان شیوع ایدز و هپاتیت در بین این افراد اطلاعات کسب کرد؟

برخی از نهادها مبادرت به ساماندهی این افراد در اماکن می‌کنند و اقداماتی همچون ترک اعتیاد، ارائه غذای گرم و تامین جای خواب برای آنها انجام می‌شود. باید دانست که این اقدامات کافی نیست. باید مشکلات آنها به ‌شکل ریشه‌ای مورد بررسی قرار بگیرد. برای مثال زنی که باید در منزل باشد و از فرزندش نگهداری کند به‌دلیل اعتیاد خود یا همسرش مجبور به تامین مواد مخدر شده و همین مساله مشکلات متعدد را برای او به‌دنبال دارد. اعتیاد نقش مهمی در بروز انواع آسیب‌های اجتماعی ایفا می‌کند.

با این تفاسیر می‌توان گفت چند‌درصد از این زنان به بیماری‌های ایدز یا هپاتیت مبتلا هستند؟

بله. بی‌شک بررسی‌هایی انجام شده است، اما بنده در مرکز تحقیقات مطالعه‌ای درباره ابتلای زنان کارتن خواب به ایدز و هپاتیت انجام نداده‌ام.

هم‌اکنون نرخ ابتلا به ایدز و هپاتیت در جامعه ما چگونه است؟

بر اساس اقدامات وزارت بهداشت و درمان هپاتیت B و C از طریق داروهای خوراکی انجام می‌شود، اما درمان بیماری ایدز واکسن ندارد و تشخیص افراد مبتلا به این بیماری نیز دشوار است. برای مثال هیچ‌نهادی نمی‌تواند فرد را مجبور به آزمایش ایدز کند، بلکه باید خود فرد داوطلبانه اقدام کند. هر چند هنوز اغلب افراد در جامعه ما درباره ایدز و چگونگی ابتلا به این بیماری اطلاعات مناسب ندارند. مگر تاکنون کدامیک از نهادهای مسئول برای اطلاع‌رسانی جامعه اقدامات موثر انجام داده است؟ باید به آنها تاکید کرد که برای آگاهی‌ بخشی جامعه فقط با یکبار صحبت‌کردن در سال تغییری ایجاد نمی‌شود. این در حالی است که باید اقدامات کارگاهی موثر و مستمر باشد و این اقدام فرد را تحت تاثیر قرار دهد، در غیراین صورت اطلاع‌رسانی‌های اندک و مقطعی نمی‌تواند تغییر در جامعه به‌دنبال داشته باشد. این در حالی است که باید در مدارس به دانش‌آموزان آموزش‌های مناسب درباره چگونگی ابتلا به ایدز داده شود. اخیرا در این‌باره اقداماتی انجام شده است، اما این‌گونه اقدامات نیز با دیر کرد همراه است. تاکنون آموزش و پرورش و رسانه‌ها آن‌طور که باید برای آگاه ‌سازی جامعه نسبت به ایدز اقدامات مناسب انجام نداده‌اند.

پس با این تفاسیر در آینده نزدیک با بررسی میزان آسیب‌های اجتماعی در جامعه ایران باید گفت که با سونامی ایدز مواجه هستیم.

بله. احتمال ابتلا به ویروس اچ‌آی وی در جامعه ما افزایش یافته است.

وضعیت ابتلا به ایدز در کشور ما در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه به چه شکل است؟

در کشورهای اروپایی و آمریکایی این بیماری کنترل شده است. در منطقه خاورمیانه روند ابتلا به ایدز رو به افزایش است. کشور ما هم در مقایسه با دیگر کشورها جمعیت جوان را داراست و همین مساله می‌تواند در ابتلا به این بیماری تاثیرگذار باشد.

در این شرایط برای اطلاع‌رسانی جامعه باید چه اقدامات مناسبی را مدنظر قرار داد؟

باید به عامه مردم در این‌باره اطلاع‌رسانی کرد. همچنین برای افراد با رفتارهای پرخطر نیز می‌تو‌ان از طریق آگاهی بخشی و برگزاری جلسات مشاوره دقیق اقدامات مناسب لحاظ کرد. در این میان هنوز قشر جوان نمی‌دانند، رفتار پرخطر چیست. این مساله باید از سوی آموزش و پرورش و رسانه‌ها در اولویت قرار بگیرد. همچنین والدین نیز در این زمینه هیچ‌آگاهی ندارند. در سال‌های اخیر وزارت بهداشت و درمان اقدامات مناسب برای آگاه‌سازی جامعه نسبت به ایدز انجام داده است، اما باید دانست که این مساله فقط بر عهده وزارت بهداشت نیست، بلکه تمامی سازمان‌ها باید با همکاری یکدیگر در این زمینه وارد عمل شوند، چون این پدیده به‌دلیل مشکلات اجتماعی بروز کرده، نه مشکلات بهداشتی. تاکنون سازمان‌های مربوطه به‌دلیل نگرش منفی مسئولان آن‌طور که باید وارد عمل نشده‌اند. بنده بر این باورم که وزارت آموزش و پرورش و رسانه‌ها در این زمینه کم کاری کرده‌اند.

هر از گاهی از سوی رسانه‌ها اخباری مبنی بر اینکه داروی درمان بیماری ایدز کشف شد، منتشر می‌شود، این گونه اخبار صحت دارند؟

چندین نوع دارو برای کنترل این بیماری وجود دارد و باید گفت که دیگر این بیماری مرگبار نیست. فرد با مصرف این داروها بیماری‌‌اش را کنترل می‌کند. در این شرایط فرد از ابتلا به این بیماری مطلع بوده و اقدامات مناسب را برای درمان انجام می‌دهد، اما درمان قطعی برای بیماری ایدز وجود ندارد. در دنیا برای درمان این بیماری اقدامات فراوانی در حال انجام است. هرچند تاکنون این دارو کشف نشده است. افراد مبتلا به این بیماری در صورت درمان می‌توانند زندگی طبیعی خود را ادامه دهند، در غیراین صورت روند بیماری آنها پیشرفت کرده و دیگر افراد را مبتلا می‌کنند.

مدیر مجله خبری خبراول

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت

دلیل خارش ریش صورت مردان و راه درمان آن

درمان های موجود برای خارش ریش مردان چیست؟

منتشر شده

در

توسط

خارش ریش می تواند برای افراد ناراحت کننده و ازاردهنده باشد. این شرایط ممکن است در هر زمانی رخ دهد.  احساس خارش در این ناحیه از خفیف تا شدید متغیر است. این خارش ممکن است خود به خود برطرف شود یا اینکه نیازمند درمان های دارویی باشد.

۲ درمان موثر برای خارش ریش:

از آنجایی که خارش ریش یک مشکل رایج در میان مردان است، روش های زیادی برای دست و پنجه نرم کردن با آن وجود دارد. برخی از روش ها تغییرات ساده در بهداشت و عادت های تمیز کردن صورت هستند. با اینحال اگر این خارش به خاطر مشکلات زمینه ای ایجاد شده باشد، پزشک ممکن است از داروهای تجویزی یا آنتی بیوتیک ها استفاده نماید. در ادامه برخی از روش های رایج برای تسکین خارش را با هم مرور می کنیم.

 تمیز نگه داشتن صورت:

شستشوی منظم و مرتب ریش و صورت می تواند از تجمع آلودگی ها و باکتری ها در آن جلوگیری کند. اینکار شما را مطمئن می سازد که پوست چرب نخواهد بود.  ریش و صورت خود را هر روز با آب گرم و شوینده مناسب، شستشو دهید.

 دوش گرفتن و حمام رفتن مکرر:

هر روز یا یک روز در میان دوش بگیرید. از آبی که بسیار داغ است استفاده نکنید و زیاد زیر دوش نمانید.

 

ادامه مطلب

سلامت

رژیم غذایی سالم بدون گوشت

۶ گام به سوی گیاه‌خواری بدون حذف گوشت

منتشر شده

در

توسط

محققان دریافتند که وگن‌ها در حدود ۴.۳ درصد یعنی به طور میانگین معادل ۷.۵ کیلو بیش از افرادی که از انواع دیگر رژیم‌ها تبعیت می‌کنند، می‌توانند وزن خود را کاهش دهند. اگر در زمره افرادی هستید که تصور حذف گوشت، مرغ، تخم مرغ یا لبنیات یعنی آنچه در رژیم غذایی وگن‌ها جایی ندارد برایتان قابل درک نیست، باید بدانید که شما در این راه تنها نیستید. این رهنمون‌های ساده به شما کمک می‌کند تا از خواص رژیم‌های گیاهی بهره‌مند شده و درعین حال مجبور نباشید از غذاهای روزانه یا کباب‌ خوردن‌های گاه وبیگاه خود صرف نظر کنید.

شارون پالمر نویسنده “قدرت گیاهان در زندگی” معتقد است رژیم های غذایی به سبک گیاه‌خواران مزایای فراوانی دارد. اگر از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می‌کنید، برنامه غذایی شما مملو از فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و phytochemicals حافظ سلامت که فقط در گیاهان یافت می‌شود، خواهد بود. به همین دلیل این رژیم غذایی تا این حد سالم است.

لیزا مک کامسی اذعان می‌دارد که اگرچه همیشه از رژیم غذایی چالش‌برانگیز گیاهی پیروی نمی‌کند اما اغلب تابع آن است.

او می‌گوید: من از تمام کسانی که می‌خواهند به رژیم‌های گیاه‌خواری روی آورند حمایت می‌کنم. من افراد بسیاری را مشاهده کرده‌ام که برای اینکه سالم‌تر غذا بخورند با یکدیگر رقابت می‌کنند اما هیچ یک از آنها تمایلی به وگن شدن نداشتند. هنگامی که به آنها گفته می‌شود اجازه دارید از رژیم گیاه خواری به سبک خودتان پیروی کنید، تسلی خاطرشان خواهد بود. این رژیم می‌تواند یک روز در هفته یا یک وعده در ماه یا با حذف یکی از مواد غذایی مانند گوشت قرمز، پنیر یا شیر باشد.

در اینجا روش‌های پیروی از رژیم غیرگیاه‌خواری اما مملو از گیاهان را برایتان ذکر خواهیم کرد پس اگر میخواهید زمینه گیاه‌خوار شدن خود را فراهم کنید با این مقاله همراه شوید:

  1. مصرف گوشت را کنترل کنید

پالمر می‌گوید برای آغاز یک رژیم نیمه گیاه‌خواری، می‌توانید دوشنبه‌ها گوشت را از برنامه غذایی خود حذف کنید. در صورتی که روز بدون گوشت را به خوبی سپری کردید، شاید بتوان یک روز دیگر در هفته را هم بدون گوشت سپری کرد.

پالمر می‌گوید: در طی هفته وعده‌های غذایی بدون گوشت میل کنید. گوشت قرمز را حذف (تقلیل دهید) کنید. اغلب مواقع به ازای گوشت قرمز، غذاهای دریایی را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

همچنین پالمر صبحانه‌‌های بدون گوشت را پیشنهاد می‌کند که آماده کردن آن بدون گوشت بسیار آسان است زیرا جایگزین‌های گیاهی فراوانی از قبیل پنکیک غلات کامل برای آن وجود دارد. همچنین اسموتی خود را با پروتئین گیاهی، سویا و شیر بادام تهیه کنید، سپس میوه و سبزیجات یا هردو را اضافه نمائید.

  1. جایگزین‌هایی برای گوشت بیابید.

شما می‌توانید با جایگزین کردن پروتئین گیاهی در برنامه غذایی خود از خواص رژیم‌های وگن‌ها بهره‌مند شوید. به ازای گوشت، یکی از وعده‌های روزانه خود را بر مبنای بنشن‌ها از قبیل لوبیا، عدس یا نخودفرنگی یا آن دسته از حبوباتی که سرشار از ترکیبات پروتئینی‌اند، امتحان کنید. لوبیا را می‌توان به صورت پخته، در سوپ، خوراک، سالاد یا خوراک گوشت استفاده نمود.

  1. با مصرف تخم‌مرغ و لبنیات کمی تقلب کنید

شما می‌توانید از رژیم گیاه‌خواری شیر تخم‌مرغی تبعیت کنید، که در آن از گوشت اجتناب می‌شود اما تخم مرغ و شیر مجاز است. آجیل‌ها و مغزها از دیگر منابع فوق‌العاده برای تامین پروتئین محسوب می‌شوند.

  1. از کربوهیدرات‌های سالم لذت ببرید

مصرف کربوهیدرات‌ها هم از دیگر خصائص وگنیسم است. یعنی اگر کربوهیدرات مورد نیاز را با غلات کامل تامین کنید، شما مجاز به خوردن آنها هستید. کوینا،wheat berries و جو از انواع خوب آن محسوب می‌شوند. شاید از گوشت در وعده غذایی خود بهره ببرید اما از برنج و پاستا اجتناب و کوینا را جایگزین کنید و از مزایای آن برای سلامتی بهره‌مند شوید. نگاهی به دستورالعمل تهیه وعده‌های غذایی نیمه گیاه‌خواری بیاندازید.

  1. جایگزین‌های مختلف را تجربه کنید

مک کامسی می‌گوید: یافتن جایگزینی برای غذاهای معمول و تطبیق آن با برنامه غذایی خود امریست ضروری. به عنوان مثال، به جای خامه‌های سنگین پاستای آلفردو فتوچینی از کرم بادام زمینی استفاده کنید. بدین منظور به میزان مساوی کرم بادام زمینی و آب خالص را با هم مخلوط کنید. ایده‌ای دیگر: در دستور‌های پخت حاوی تخم‌مرغ، آن را با ۱ قاشق سوپ‌خوری بذرکتان و ۳ قاشق سوپ‌خوری آب جایگزین نمائید. کاپ کیک بدون تخم مرغ! کسی میل داره؟

  1. برنامه خود را بسازید

مک کامسی می‌گوید که میوه‌ها، سبزیجات، آجیل‌ها و حبوبات عناصر جدایی‌ناپذیر وگنیسم را تشکیل می‌دهد که سرشار از مواد مغذی و پروتئین هستند و بر خلاف محصولات حیوانی، هیچ کلسترولی ندارد.

همین دلایل رژیم‌های وگنیست‌ها را به رژیمی سالم بدل می‌کند. اما همانند دیگر رژیم‌ها شما باید مواد غذایی متنوعی را در برنامه غذایی خود بگنجانید اما در رژیم گیاه‌خواری باید از خوردن سیب‌زمینی سرخ کرده و لیموناد پرهیز کنید.

رژیم گیاهخواری یا نیمه‌گیاه‌خواری بسیار لذت‌بخش‌تر از آنچه که تا به حال تصور می‌کردید است. این فرصت عالی را به خود و خانواده‌تان هدیه دهید.

ادامه مطلب

سلامت

چگونه سیگار را ترک کنم؟

۲۳ روش عالی برای ترک سیگار

منتشر شده

در

توسط

مطمئن نیستید که آیا می‌توان سیگار را ترک کرد یا خیر؟ این ۲۰+ روش را برای ترک سیگار امتحان کنید و گام‌هایی در مسیر زندگی سالم‌تر و بدون سیگار بردارید.

لیستی صادقانه درباره‌ی علل علایق خود به سیگار تهیه کنید.

دکتر دنیل لیبرمن از مرکز درمانی جورج واشنگتن می‌گوید، کاغذی برداشته و با خط به دوقسمت تقسیم کنید؛ در یک طرف تمام مواردی که موجب کشش شما به سمت سیگار می‌شود را بنویسید و در طرف دیگر مواردی که موجب تنفر شما از آن می‌شود، از قبیل اینکه چگونه سیگار بر سلامت، شغل، خانواده و موارد دیگر، تاثیر منفی دارد را بیان کنید. هر از گاهی درباره‌ی لیستی که تهیه نموده‌اید فکر کنید و تغییراتی در آن ایجاد کنید. چنانچه به اندازه‌ی کافی شجاع هستید، درباره‌ی بازخوردهای منفی سیگار کشیدنتان از نزدیکان و دوستان خود نیز بپرسید. اگر جنبه‌های منفی بر جنبه‌های مثبت غالب بود، زمان آن فرا رسیده که سیگار را ترک کنید.

سپس لیستی دال بر چرایی دشوار بودن ترک سیگار تهیه کنید.

حتی اگر لیست شما طولانی و دلسرد کننده است، ناامید نشوید و کاملش کنید. بخش مهم اینجاست: در کنار هرچه یادداشت می‌کنید، راه‌های غلبه بر آن چالش را نیز متذکر شوید. به عنوان مثال، یکی از موارد باید این باشد که: نیکوتین دارویی اعتیادآر است. و راه‌کار اینکه: جایگزین دیگری برای نیکوتین بیابید. یکی دیگر از دلایل: سیگار کمک می‌کند تا استرسم کاهش یابد. و گزینه‌ی شما: به جای آن ۵ دقیقه قدم بزنید. هر چه چالش‌های بیشتری را پیش‌بینی کنید و راه‌حل‌هایی برای آن بیابید، احتمال موفقیتتان بیشتر خواهد شد.

تاریخ ترک را تعیین نمائید.

قراردادی مبنی بر تاریخ ترک سیگار تنظیم نمائید که علاوه بر امضای خودتان، امضای یک شاهد مشوق نیز زیر آن باشد.

تمام دلایلی ترک سیگار را به صورت فهرست‌وار یادداشت کنید.

مواردی که باید به خاطر آنها اقدام کنم: دخترم، نوه‌ام، همسرم و …. شما هدفمند شده‌اید. همواره این لیست را همراه داشته باشید.

به محض آنکه آماده‌ی ترک شدید، خریدن کارتن‌های بزرگ سیگار را متوقف کنید.

به جای آن، هر دفعه فقط یک بسته بخرید و فقط دو یا سه نخ سیگار همراه خود داشته باشید. نهایتا متوجه می‌شوید، حتی اگر بخواهید سیگار بکشید، همین الان چیزی در دسترس ندارید. همین امر کمک می‌کند تا به تدریج سیگار را کم و در نهایت ترک کنید.

یک هفته پیش از ترک سیگار، لیستی مبنی بر زمان‌های که اشتیاقتان به سیگار افزایش می‌یابد تهیه کنید.

دکتر گایلن مونی، مدیر مرکز بیماری‌های تنفسی مرتبط با سیگار و تنباکو می‌گوید، همچنین به این نکته توجه کنید که چه زمان‌هایی و چه ساعاتی از روز هوس سیگار می‌کنید و چه فعالیت‌هایی موجب افزایش میل به کشیدن سیگار است.

لیستی از کارهایی که می‌توان در زمان میل شدید به سیگار انجام داد، تهیه کنید.

پیشنهادات شامل: قدم زدن، نوشیدن یک لیوان آب، بوسیدن همسر یا فرزندان، انداختن توپ برای سگ، بازی کردن، شستن ماشین، تمیز کردن داشبورد یا انباری، معاشقه، جویدن آدامس، شستن صورت، مسواک زدن، چرت زدن، نوشیدن چای یا قهوه، کشیدن نفس‌های عمیق، روشن کردن شمع می‌شود. یک کپی از این لیست تهیه کنید، همواره همراه خود داشته باشید تا اگر هوس سیگار نمودید لیست را خارج کرده و یکی از این کارها را جایگزین کنید.

هنگامی سیگار را ترک کنید که سرحال هستید.

نتایج مطالعات حاکی از آن است که، چنانچه هنگامی که احساس افسردگی می‌کنید یا تحت فشار عصبی شدید هستید اقدام به ترک سیگار نمائید، احتمال موفقیت بسیار کاهش می‌یابد.

هنگامی که زمان قرارداد فرا رسید، هر آنچه مربوط به سیگار و متعلقات آن است را دور بیاندازید.

این شامل وسایل مربوط به سیگار، مابقی سیگارها، کبریت، فندک، زیرسیگاری، حلقه‌ی سیگار و حتی فندک ماشین می‌شود.

تمام پول‌هایی که صرف خرید سیگار می‌نمودید را در ظرف شیشه‌ایی بزرگ بریزید.

بدین ترتیب عینا مشاهده می‌کنید که چقدر پول هدر می‌دادید. این پول‌های جمع شده را به رویایی که همواره در سر می‌پروراندید اختصاص دهید، اما هیچ‌گاه فکر نکنید من که توان مالی‌‌اش را دارم پس سیگار هم بکشم، آن پول را صرف گشت و گذار در آلاسکا کنید یا بلیط درجه‌ی یک برای دیدار با دوستان دانشکده تهیه کنید.

تا دو ماه پس از ترک سیگار از قهوه‌‌ی بدون کافئین استفاده کنید.

مصرف کافئین بیش از حد، مادامی که در مسیر اولیه‌ی ترک سیگار هستید شما را عصبی می‌کند.

به چالش‌های دشواری که پیش از این پشت سر گذاشته‌اید فکر کنید.

دکتر لیبرمن می‌گوید، از افرادی که به خوبی شما می‌شناسند بخواهید تا از چالش‌هایی که با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید را برایتان تداعی کنند. این تداعی، اعتماد به نفس لازم برای عهدی که در ترک سیگار بسته‌اید را برایتان به ارمغان می‌آورد.

اسنک‌های سالم را همیشه همراه داشته باشید.

به جای مصرف سیگار و چنانچه نگران اضافه وزن خود هستید، تخمه‌ی آفتابگردان، آب‌نبات بدون قند یا آدامس، هویج، کرفس میل کنید. همچنین می‌توانید عادت سیگار خود را با عادت‌های سالم مانند خوردن آجیل جایگزین کنید، البته بهتر است از آجیل‌های پوست‌دار استفاده کنید تا دست و دهانتان همزمان مشغول باشد، که همان حس فیزیکی و دهانی که از سیگار دریافت می‌نمودید را برایتان تداعی کند.

ساعاتی که معمولا سیگار می‌کشیدید، یک چای گیاهی میل کنید.

فرایند آماده‌سازی چای و نوشیدن آن به آرامی تا خنک شود، استرس را کاهش داده و موجب می‌شود تا میل به مصرف نیکوتین فروکش کند. یا هر گاه هوس سیگار نمودید از خلال دندان با طعم دارچین استفاده کنید.

به جای آنکه در محل کار با سیگار استراحت کنید، بازی کامپیوتری یک نفره انجام دهید.

همان زمان را سپری کرده‌اید اما بیشتر لذت‌برده‌اید،( گرچه آن هم مانند سیگار اعتیادآور است). اگر انجام این بازی‌ها در محل کارتان ممنوع است، کارهای ۵ دقیقه‌ایی دیگر را به جای آن انجام دهید: تلفن بزنید، قدم بزنید یا میوه بخورید( اما نه در مکان‌هایی که عموما سیگار می‌کشیدید).

خود را در حال بازی تنیس تصور کنید.

یا واقعا تنیس بازی کنید. محققان بریتانیایی دریافتند چنانچه به افرادی که داوطلبانه اقدام به ترک سیگار نمودند، گفته شود خود را در حال بازی تنیس تصور نمائید، انگیزه‌ی بیشتری برای ترک و اجتناب از سیگار در آنها پدید آمده است.

منطقه‌ی سیگار ممنوع خلق کنید.

اجازه ندهید هیچکس در منزل، ماشین یا حتی کنار شما در رستوران از تنباکو استفاده کند. حقیقتا، تابلوی سیگار ممنوع تهیه کنید و در مقابل درب منزل و یا ماشین خود نصب نمائید.

این لیست را در قابل دیدتان به دیوار نصب کنید.

هنگامی که وسوسه شدید یک سیگار روشن کنید، نگاهی به این لیستِ صدمات ناشی از سیگار بیاندازید:

-افزایش احتمال خطر ابتلا به سرطان ریه، مثانه، پانکراس، دهان، مری و انواع دیگر سرطان از جمله سرطان خون.

-افزایش احتمال خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته و فشار خون.

-افزایش احتمال ابتلا به دیابت.

– کاهش سطح فولیت( از انواع ویتامین B )، کمبود آن موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، افسردگی و بیماری آلزایمر.

-تاثیر منفی بر قوه‌ی تعقل و حافظه.

-عامل شکنندگی استخوان

-احتمال افزایش ناتوانی جنسی

-مشکلات باروری

-تاثیر مخرب بر حس چشایی و بویایی

-چنانچه در دوران بارداری سیگار مصرف شود، منجر به تولد نوزادان کم‌وزن و نارس می‌گردد.

-افزایش احتمال افسردگی در جوانان

-چنانچه در دوران بارداری سیگار مصرف شود، احتمال تولد کودکانی که در آینده مبتلا به چاقی مفرط و دیابت شوند، افزایش می‌یابد.

برای مبارزه با میل به سیگار، عادات خود را تغییر دهید.

هنگام صبحانه روی صندلی دیگری بنشینید یا از مسیری دیگری به محل کار خود بروید. چنانچه پس از اتمام کار نوشیدنی و سیگار مصرف می‌نمودید، به سراغ نوشیدنی هم نروید و به جای آن قدم بزنید. چنانچه صرف قهوه‌ی روزانه با سیگار همراه بود، به جای قهوه چای بنوشید.

دور و بر مواد مغذی سالم از جمله عصاره‌ی جو دوسر بچرخید.

طبق نتایج یکی از مطالعات، خوردن ۱ میلی‌متر عصاره‌ی جودوسر، چهاربار در روز به افراد سیگاری کمک می‌کند تا مصرف تعداد سیگارهای مصرفی خود را به طرز چشمگیری کاهش دهند.

از احساس خود با دوستان، همکاران، رئیس، همسر و یا فرزندانتان صحبت کنید.

احساسات خود را بروز دهید. اگر چیزی مایه‌ی عصبانیت شما می‌شود، به جای آنکه آن را با کشیدن سیگار تسکین دهید، آن را بیان کنید. اگر کسل هستید و حوصله‌تان سر رفته، اقرار کنید و به جای روشن کردن سیگار فعالیتی انرژی‌زا انجام دهید.

با یک متخصص طب سوزنی دیدار کنید.

دکتر آتر علی معتقد است، شواهدی دال بر تائید طب سوزنی اطراف لاله‌ی گوش و بی‌میلی و در نهایت ترک سیگار وجود دارد. خود شما نیز می‌توانید این کار را در منزل با مهره انجام دهید، فقط کافیست با مهره‌ها به نقاط مخصوص طب سوزنی ضربات آهسته‌ایی بزنید و هر گاه تمایل شما به مصرف سیگار شدید شد، آن نقاط را فشار دهید.

چنانچه عهد خود را شکستید، دوباره آغاز کنید.

شکست را نپذیرید. برخی از افراد پیش از موفقیت بیش از هفت یا هشت‌بار سیگار را ترک نموده بودند.

ادامه مطلب

برترین ها