با ما همراه باشید

سرگرمی

روز جهانی زبان مادری، اصل 15

منتشر شده

در

1 فوریه برابر دوم اسفند روز جهانی زبان مادری است.

این نامگذاری توسط یونسکو انجام شده  و هدف از آن تلاش برای حفظ تنوع فرهنگی و زبانی در جهان است.
شعار سال 2018  یونسکو این است : “تنوع زبانی و چندزبانی برای توسعه پایدار”.

به این بهانه می توان به نکات زیر اشاره داشت:

1- حسن روحانی در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال 92 در بیانیه ای وعده هایی را مطرح کرد که از جمله آنها اجرای اصل 15 قانون اساسی بود.

این اصل می گوید: ” ‎‎‎‎‎زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏. اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏ های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏.”

با وجود وعده صریح روحانی اما این وعده تاکنون رنگ عمل به خود ندیده است و شاید گفت فراموش شده. این در حالی است که براساس تاکید قانون اساسی و مقررات بین المللی، آموزش زبان مادری، یک حق است و دولت موظف به اجرای آن است.

می توان آموزش زبان مادری (کردی، ترکی، بلوچی، ترکمن، لری، عربی و …) را در مدرسه و همزمان با آموزش سایر درس ها  آغاز کرد.

البته بعضاً  رشته های درسی به زبان های مادری در مناطق غیرفارسی در سطح دانشگاه ها ارائه و این موضوع به عنوان مصداق اجرای اصل 15 قانون اساسی معرفی می شود اما باید گفت گرچه این اقدام، یک اتفاق خوب و گامی روبه جلوست اما به معنای اجرای این اصل قانون اساسی نیست.

اشاره به این نکته هم لازم است که آموزش در دبستان تنها به یک زبان،از سیاست های دوره رضاخانی است و تا قبل از آن دانش آموزان در مناطق مختلف ایران علاوه بر فارسی و به موازات آن، به زبان های دیگر هم آموزش می دیدند.

2 – در نتیجه شیوه آموزش فعلی در مدارس، اکثریت قاطع دانش آموزان، نه نوشتن به زبان مادری را می آموزند (پس تسلط آنها به زبان مادری شان کامل نیست) و نه زبان فارسی را به طور کامل یاد می گیرند و دراستفاده از این زبان هم با مشکلات جدی روبه رو می شوند.

در نتیجه این افراد در هیچ زبانی به طور کامل (نوشتن و مکالمه) تسلط نمی یابند و این موضوع در همه مراحل زندگی شان آنها را در کنار دیگر هموطنانشان با آسیب پذیری و چالش جدی روبه رو می کند.

3- دولت ایران و وزارت آموزش و پرورش می توانند با استفاده از کارشناسان مسائل آموزشی و استفاده از تجربیات دیگر کشورهای همسایه و منطقه (عراق، پاکستان، هند، روسیه و افغانستان)  و جهان ( الجزایر، مراکش، چین، بلژیک و سوئیس)، آموزش زبان مادری و آموزش به زبان مادری را در مدارس ایران اجرایی کنند و ضمن اجرای قانون اساسی، بخش مهمی از مطالبات بخش هایی از مردم ایران را محقق کرده و ارتقای آموزش و دانش بخش مهمی از دانش آموزان و آینده سازان کشور را رقم بزنند.

4- زبان مادری حدود نیمی از مردم ایران زبان فارسی نیست و فارسی آموزی به آنها در دبستان به ویژه کلاس اول ابتدایی باید به روش متفاوتی از سایر دانش آموزانی صورت بگیرد که زبان مادری آنها فارسی است.

عدم توجه به این نکته بنیادین، روندهای آموزشی دانش آموزان را با مشکلات جدی همراه می کند.

5- زبان های موجود در ایران بخشی از دارایی های ناملموس کشورمان هستند که قطعا از دارایی های ملموس ( جاده ها، پل ها، ساختمان ها و …) با ارزش تر هستند پس حفاظت از این دارایی ها نیز نیازمند تلاش و فعالیت دولت در کنار فعالان فرهنگی اجتماعی است.

6- زبان مادری تنها زبان نیست بلکه مهمترین نمود یک فرهنگ است. زبان مادری فقط زبان نیست بلکه هویت، فرهنگ، حس و …انسانی است. احترام به زبان مادری، احترام به هویت و فرهنگ افراد است.

اگر ایران را دوست داریم  اگر به هم میهنان عشق می ورزیم اجازه دهیم همه ایرانیان همزمان با فارسی، زبان مادری خود را هم آموزش ببینند.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصاد

دوم اسفند روز جهانی راهنمایان گردشگری؛ نقش فزاینده راهنمایان

منتشر شده

در

توسط

21 فوریه یا دوم اسفند به عنوان روز جهانی «راهنمایان گردشگری» نام گذاری شده است. دکتر منوچهر جهانیان رییس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ به همین مناسبت این مقاله را در اختیار عصر ایران قرار داده است:

گردشگری درعین سادگی و لذت بخشی و جذابیت های آن از جمله پیچیده ترین صنایع خدماتی به شمار می رود که تبدیل منابع به محصول و مصرف آن همزمان صورت می پذیرد. لذا گردشگر به مثابه مصرف کننده به نوعی از اجزای تولید محسوب شده و خود در فرآیند تولید وتبدیل منابع به محصول مشارکت دارد.

از این رو می توان گفت فعالیت های گردشگری یکی از دشوار ترین امور خدماتی محسوب می شوند که بایستی به تمامی وجوه آن اعم از فرهنگ ،تاریخ ،تمدن ، نوع روابط وتعامل مردمان ودولت ها مورد توجه جدی قرار گیرد.

در جهان کنونی از آن به عنوان دیپلماسی گردشگری یاد می شود و برای برقراری روابط فرهنگی، تعامل وتوجه به قرابت ها و ویژگیهای فرهنگی و اجتماعی مردمان وگردشگران جوامع میزبان ومهمان وتاثیرگذاری آن بر روابط دیپلماتیک رسمی مورد توجه جدی قرار می گیرد.

اهمیت گردشگری واثرات آن بر فعالیت های اقتصادی ، کارآفرینی و رونق اقتصادی و وجوه تمایز آن از سایر بخش های اقتصادی وخدماتی به لحاظ کارکرد واثرات مستقیم وغیر مستقیم و همچنین در جهت معرفی فرهنگ ، تاریخ ، تمدن وزیبایی های یک کشور وخدمات جامعه میزبان به گردشگران ،تحرک وپویایی سایر بخش های صنعتی وخدماتی وارتباط آنها با بخش گردشگری چنان است که می توان از گردشگری به عنوان صنعت خدماتی با کارکرد اقتصادمقاومتی در مسیر توسعه وشکوفایی گام های بلند، اساسی وارزشمندی یاد کرد.

در این میان یکی از ارکان مهم وتاثیر گذار بر توسعه وپویایی گردشگری راهنمایان گردشگری ونقش اثر بخشی آنها در این عرصه است و بایسته است باشناخت و آگاهی و درک آن به درستی مورد توجه جدی دست اندرکاران ومتولیان این حوزه قرار گیرند.

در سال 1985 برای اولین بار «سالنامه تحقیقات گردشگری» به موضوع نقش و اهمیت راهنمایان گردشگری اشاره کرد. راهنمایان گردشگری پس از گردشگری انبوه به صورت جدی تر مطرح شدند و امروزه چنان اهمیتی پیدا کرده اند که بدون در نظر گرفتن نقش و اهمیت آنان نمی توان گردشگری را سازمان دهی کرد.

تحقیقات بسیاری پیرامون اهمیت راهنمایان گردشگری انجام گرفته است. اما باید به این نکته توجه داشت که راهنمایان گردشگری صرفا راهنمای تور نیستند، راهنمایان محلی و ارگان های متولی گردشگری نیز خود به عنوان راهنمای گردشگری در نظر گرفته می شوندک ه به نوعی سفیران فرهنگی ومعرف فرهنگ ، تاریخ ،تمدن ،مهمان نوازی ،زیبایی ها وارائه کننده تصویری جامع وکامل از یک مقصد در یک کشور و یک منطقه جغرافیایی با رنگ آمیزی هنرمندانه وخلاقانه تاثیر گذار ند چرا که  می توانند هریک از گردشگران را معرف زیبایی ها وجاذبه های متنوع گردشگری به هموطنان خود تبدیل وآنان را در سفر به آن مقصد وکشور ویا منطقه جغرافیایی ترغیب و تشویق کنند.

نتایج تحقیقات نشان می دهد نقش و عملکرد راهنمایان گردشگری چنان حائز اهمیت است که عملکرد نامطلوب آنان، سبب بروز نارضایتی گردشگران شده و در نتیجه برداشت منفی در تجربه آنان پیرامون سفر به همراه خواهد داشت.

از این رو راهنمایان در تجربه اندوزی گردشگران، افزایش سطح لذت و رضایتمندی و نیز درک و شناخت فرهنگی به گردشگران نقش بسیار مهمی ایفا می نمایند. اغلب مسئولیت و تعهدات برای مشارکت راهنمایان صرفا مادی نبوده و عناصر غیر مادی ورویکرد معنوی نزد آنان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در مطالعات گردشگری، راهنمایان به عنوان یکی از عناصر پایداری فرهنگی شناخته می شوند که برای معرفی و بهتر شناساندن محیط ،مقصد و ویژگیهای آن اهمیت فراوان دارند.

به نوعی می توان گفت: راهنمای گردشگری ارائه کننده اطلاعات، تسهیل کننده روابط اجتماعی، مبان فرهنگی، انگیزاننده ،حافظ ارزش ها، مفسر محیط طبیعی و فرهنگی است.

راهنمایان گردشگری همچنین نقش های دیگری از جمله آموزش، روابط عمومی، حل کننده مشکل، مشاور و معتمدبرای جوامع میزبان وگردشگران بر عهده دارند.

یک راهنمای گردشگری پیش از آنکه مفسر و روایت‌گر ویژگی های محیطی مقصد گردشگری باشد، یک شخص قابل اعتماد برای ایجاد انگیزه، باورمندی، امیدبخشی، کسب تجربه و ایجاد انگیزه ونگرش افراد از سفر و گردشگری است.

راهنمای گردشگری بیش از آنکه صرفا حضور فیزیکی داشته باشد، نقش معنا بخشی ذهنی وتصویر سازی آنان به لحاظ فرهنگی بسیار با ارزش را بر عهده دارد.

کوهن از جمله محققانی است که اولین بار به اهمیت و نقش راهنمایان گردشگری اشاره کرد. در نگاه او دو نقش مهم می توان برای راهنمایان گردشگری به صورت ویژه تعیین کرد: اول واسطه اجتماعی ودوم واسطه فرهنگی.

واسطه اجتماعی ارتباط با گردشگران در یک محیط اجتماعی است و واسطه فرهنگی به تبادل و تعامل فرهنگی میان گردشگر و راهنما و جامعه میزبان تاکید دارد و یک ارتباط میان فرهنگی بین گردشگر و راهنما وجامعه میزبان-بین فرهنگ گردشگر و فرهنگ راهنما به عنوان نماینده مقصد- ایجاد می کند.

در گذشته که سفرها به صورت گسترده و اصطلاحا انبوه انجام می گرفت، گردشگر در اندیشه تجربه و کسب آگاهی از سفر نبوده است، اما پس از گذشت زمان در دنیای مدرن با گردشگرانی مواجه می شویم که به گفته مک کنلدر جستجوی عناصر زیبایی شناختی هستند، گردشگر نگاه دقیق تری پیدا کرده، تجربه و کسب رضایت اهمیت بیشتری یافته و دانش اندوزی از جمله انگیزه ها و دلایل سفر از نگاه گردشگر محسوب می شود.

به گفته محققان، «گردشگری به مثابه یک زندگی است که می تواند آموخته های بی شماری برای انسان به همراه داشته باشد.»

دردنیای امروزی گردشگری به عنوان یکی از مهمترین وجوه زندگی افراد مورد توجه قرار گرفته است. و در سطح بین المللی بسیار حائز اهمیت است امروزه به عنوان یکی از بارزترین جریان ها در سطح بین الملل مطرح می گردد. در حال حاضر اهداف توسعه بین المللی گردشگری در راستای تحقق پایداری است. پایداری در همه جوانب اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی.

ارائه الگوهای پایدار تولید و مصرف، حفاظت وصیانت از محیط زیست و محیط های فرهنگی و اجتماعی، از جمله رویکردهای پایداری در توسعه بین المللی گردشگری محسوب می شوند.

در دنیایی که گردشگر با آگاهی و کسب تجربه به سفر می رود، در دنیایی که سفر به عنوان ابزار و وسیله ای برای بازیابی روحی و روانی انسان تلقی می گردد، هدایت سفر و گردشگری اهمیت بیشتری یافته و نمی توان بی اهمیت از کنار آن عبور نمود. از آنجایی که گردشگران شبیه هم نبوده و با هم تفاوت دارند، لذا نوع رفتار و عملکردو نقش واهمیت راهنمای گردشگری بیش از پیش مورد توجه قرار دارد.

راهنمایان گردشگری علاوه بر مهارتهای ارتباطی و آگاهی به تاریخ و ویژگی های مقصد گردشگری، بایستی انگیزه و تعهد بالایی در قبال گردشگران داشته و بتوانند نقش بسزایی در ایجاد تجربه دل انگیز و لذت بخش در میان گردشگران ایفا نمایند.

القای مبانی و مفاهیم پیرامون مقصد، ارزش های فرهنگی، فرهنگ عامه، آداب و رسوم مقصد به گردشگران، ایجاد انگیزه و القای حس خوب وتصویر مثبت در گردشگران نسبت به مقصد گردشگری، ایجاد آگاهی و اطلاعات مورد نیاز، با هدف تامین پایداری، می تواند گردشگران را بیش از پیش به مقصد و تجربه کسب شده راضی و خشنود سازد.

ضمن تبریک 21فوریه (دوم اسفند) روز جهانی راهنمایان گردشگری به همه راهنمایان گردشگری این مرز پرگهر ،تاکید بر نقش راهنمایان گردشگری در تحقق اهداف، سیاست ها و برنامه های توسعه فعالیت های گردشگری، بایستی مورد توجه جدی قرار گیرد.

راهنمایان گردشگری از ارکان ارتباطی ارائه کنندگان خدمات گردشگری مقصد با گردشگران اند. از این رو با توجه به دانش و سطح آگاهی و اطلاعات گردشگران وانتظارت آنان از جوامع میزبان ومقاصد گردشگری، جایگاه واهمیت راهنمایان گردشگری و نقش آنان در توسعه فعالیت های گردشگری مهم وارزشمند است.

ادامه مطلب

سرگرمی

فیفا عربستان را به اخراج از جام جهانی 2018 تهدید کرد

منتشر شده

در

توسط

فیفا از نزدیک رفتار چندماه اخیر فدراسیون فوتبال عربستان و امارات را به خاطر دخالت سیاست در فوتبال تحت نظر گرفته و ممکن است به زودی ملاقاتی با مسوولان فوتبالی دو کشور داشته باشد مشابه انچه با پرو و اسپانیا داشتند. فیفا تهدید کرده در مورد عربستان به صورت خاص اگر دخالت‌های سیاسی در فوتبال ثابت شود می‌تواند به اخراج این تیم از جام جهانی 2018 منجر شود.

به گزارش عصرایران ، رفتارهای سیاسی فدراسیون‌های فوتبال عربستان و امارات در مقابل میزبانی قطر(میزبان جام‌جهانی2022) در لیگ قهرمانان آسیا سبب نگرانی فیفا شده است.

سایت آس اسپانیا گزارش داد که اقدامات اخیر عربستان و امارات در مورد میزبانی از باشگاه‌های قطری در لیگ قهرمانان سبب حساسیت شدید فیفا برروی مساله میزبانی شده است. براساس این گزارش مسوولان فیفا با دقت بسیار زیاد رفتار مسوولان فوتبال عربستان و امارات را تحت نظر گرفته‌اندو اثبات رفتار سیاسی این کشورها در قبال فوتبال ممکن است به جلسات محدود کننده و تصمیمات سخت علیه‌شان منجر شود.

اولین حرکات و رفتار سیاسی مسوولان فوتبال عربستان و امارات از مسابقات جام خلیج فارس در دسامبر گذشته شروع شده است. جامی که قرار بود درقطر برگزار شود اما به کویت سپرده شد.

البته میزبانی این مسابقات ابتدا به ساکن در اختیار کویت بود اما تعلیق فدراسیون فوتبال کویت توسط فیفا منجر به انتقال میزبانی به قطر شد. قطر از نظر همه کشورها میزبان مسابقات بود تا اینکه روابط سیاسی عربستان ، امارات و قطر مخدوش شد.با بالاگرفتن منازعات سیاسی میان کشورهای عربی ؛ قطر توسط عربستان ، امارات و بحرین تحریم شد و همزمان کشورهای تحریم کننده پیشنهاد کردند که میزبانی مسابقات از قطر پس گرفته شود.

رفع تعلیق کویت از یک طرف و رضایت هر 8 کشور حاضر در مسابقات خلیج فارس منجمله قطر در نهایت منجر به تغییر میزبان شد. یعنی کویت رفع تعلیق شده پذیرفت میزبان باشد و کشورهای میهمان هم هیچ‌کدام به تغییر میزبان مسابقات از قطر به کویت اعتراضی نکردند تا این رفتار سیاسی علیه فوتبال عملا با عکس العمل فیفا مواجه نشود. در آن روزها این طور جلوه داده شد که جام خلیج فارس محلی برای میانجگری میان کشورهای عربی است اما در نهایت منازعات سیاسی بزرگ‌تر از آن بود که فوتبال بتواند مشکلی را حل کند.

قسمت بعدی رفتار تحریک کننده و سیاسی مسوولان عربستانی و اماراتی در میزبانی تیم های قطری در لیگ قهرمانان آسیا در سال جاری خودنمایی کرد. هر دو کشور درخواست کردند که مسابقات‌تیم‌های باشگاهی‌شان با تیم های قطری در کشوری بی طرف برگزار شود.درخواستی که ظاهر و باطنی کاملا سیاسی داشت و البته مسوولان عربستانی و اماراتی ابایی از پنهان کردن پشت پرده سیاسی ماجرا نداشتند .کنفدراسیون فوتبال آسیا با درخواست تحکم آمیز عربستان و امارات مخالفت کرد و فیفا با تهدید و هشدار برای تحریم شدید ، دو کشور عربی را مجبور به تمکین از رای فوتبالی کرد.

در گزارش آس توضیح می‌دهد که فیفا نگران استفاده سیاسی عربستان و امارات از فوتبال علیه قطر است

پرده آخر از رفتار سیاست زده عربستان و امارات علیه قطر در هفته اول لیگ قهرمانان آسیا رقم خورد. جایی که الغرافه برای دیدار مقابل الجزیره باید به امارات پرواز می کرد و مشکلات عجیبی برای این تیم به وجود امد. قطری ها که در حالت عادی باید با پروازی 40 دقیقه ای به ابوظبی می رسیدند، به دلیل تحریم‌های هوایی امارات و عربستان علیه قطر با محدودیت‌های عجیبی مواجه شدند.

الغرافه ابتدا مجبور شد برای عبور از تحریم ها سفری دو پروازی به ابوظبی را انتخاب کند چون فرودگاه ابوظبی هواپیمایی از فرودگاه دوحه را قبول نمی‌کرد. این محدودیت ، سفر 40 دقیقه ای را 4 ساعتی کرد و تیم الغرافه ابتدا به عمان سفر کرد تا بعد از عمان به ابوظبی برود. اما مجموع کارشکنی‌های انجام شده سفر حتی 4 ساعتی تیم الغرافه را هم به 18 ساعت تبدیل کرد.

یعنی ابتدا برج کنترل ابوظبی به دلیل آنچه سنگینی خطوط می‌نامید به پرواز قطری اجازه بلند شدن از فرودگاه عمان را نداد و همین مساله بازیکنان الغرافه 8 ساعت در فرودگاه عمان معطل کرد . با این همه بررسی پروازهای همزمان به ابوظبی نشان می‌داد که همگی بدون مشکل انجام شده‌اند و تاخیر در پرواز تیم الغرافه بیشتر شکل کارشکنی داشته است.این اما پایان ماجرا نبود که بازیکنان تیم قطری در فرودگاه ابوظبی هم به دلایل امنیتی بسیار معطل شدند و ادعاهایی مبنی بر رفتار غیرمتعارف در امارات علیه خود داشته‌اند. گزارش‌هایی که به صورت مکتوب به کنفدراسیون فوتبال آسیا وفیفا ارسال شده و اعتراض باشگاه قطری را منعکس کرده است.

حالا فیفا اعلام کرده که ادامه ماجراجویی به این شکل از کشورعربستان و امارات را تحمل نخواهد کرد و در کنار کنفدراسیون فوتبال آسیا به مساله ورود خواهد کرد. فیفا به عربستان وامارات هشدار داده که از نزدیک رفتارهایشان را کنترل می‌کند و ممکن است به زودی جلساتی در موردشان در فیفا تشکیل دهد. جلساتی که مشابه آن برای پرو و اسپانیا به خاطر دخالت سیاست در فوتبال برگزار شده بود. فیفا تهدید کرده در مورد عربستان به صورت خاص جریمه اثبات دخالت سیاست می‌تواند اخراج از جام جهانی 2018 باشد.

ادامه مطلب

تکنولوژی

دو آیپد جدید اپل به عرضه رسمی نزدیک‌ شدند

دو تبلت آیپد جدید اپل موفق به کسب تأییدیه از کمیسیون اوراسیا شده‌اند و هر دو مدل، سیستم‌عامل آی‌اواس ۱۱ را اجرا می‌کنند.

منتشر شده

در

توسط

کوپرتینویی‌ها برای معرفی محصولات جدید خود از جمله تعدادی تبلت آیپد و مک‌بوک‌های ارتقاءیافته در بهار ۲۰۱۸ آماده می‌شوند. انتظار داریم مدلهای جدید آیپد پرو با طراحی متفاوت نسبت به نسل قبل عرضه شوند و قابلیت‌های متمایزی ارائه دهند.

به‌تازگی دو دستگاه جدید اپل با شناسه A1954 و A1893 در کمیسیون اوراسیا رؤیت شده‌اند؛ این دو مدل به‌عنوان تبلت ثبت شده‌اند و سیستم‌عامل آی‌اواس ۱۱ را اجرا می‌کنند. به همین جهت، انتظار داریم تبلت‌های جدید آیپد اپل در بازه زمانی نزدیک عرضه شوند.

هنوز مشخص نیست مدل‌های رؤیت‌شده، همان آیپدهایی باشند که انتظار داریم در اواخر سال جاری میلادی با طراحی انقلابی ارائه شوند. مدتی پیش، اعلام شد شرکت اپل به دنبال راهی برای حذف دکمه‌ی هوم از تبلت‌های آیپد پرو ۲۰۱۸ است و تصمیم دارد آن‌ها را به  فیس آی‌دی مجهز کند؛ بدین شکل، سیستم احراز هویت تاچ آی‌دی از مدل‌های پرو کنار گذاشته خواهد شد. حذف دکمه‌ی فیزیکی هوم از این مدل‌ها باعث خواهد شد اپل تبلت‌هایی با حاشیه‌های باریک ارائه دهد. هرچند در اطلاعات تازه ثبت‌شده، اشاره‌ای به این قابلیت نشده است.

با اینکه مشخص نیست دو آیپد جدید اپل با شناسه A1954 و A1893 به چه مدل‌هایی اشاره دارند؛ حدس و گمان در رابطه با آن‌ها چندان دشوار نیست. دریافت تأییدیه از کمیسیون اوراسیا، می‌تواند به منزله‌ی عرضه آن‌ها پیش از مدل‌های «پرو» باشد؛ زیرا مدتی پیش اعلام شد که جانشین آیپد پرو ۱۰.۵ اینچی و آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ ارائه خواهد شد. به همین جهت، لزومی ندارد که کوپرتینویی‌ها در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی از کمیسیون اوراسیا برای عرضه تبلت‌های آیپد تأییدیه دریافت کنند.

با فرض اینکه تبلت‌های جدید اپل با شناسه A1954 و A1893، مدل‌های ارزان‌قیمت باشند؛ ممکن است به‌عنوان نسخه‌های مختلفی از آیپد ۹.۷ اینچی ارزان‌قیمت‌ کوپرتینویی‌ها ارائه شوند. سال گذشته، این شرکت یک تبلت آیپد با نمایشگر ۹.۷ اینچی معرفی کرد که برخلاف آیپد پرو ۹.۷ اینچی، تنها ۳۲۹ دلار قیمت داشت؛ به همین جهت، قابل پیش‌بینی است که نسل جدید آن در حال توسعه باشد. در رابطه با این مدل، اعلام شده بود آیپد ارزان‌قیمت جدید اپل توسط Compal Electronics تولید و در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ ارائه خواهد شد. این مدل احتمالاً با قیمت ۲۵۹ دلار به بازار عرضه خواهد شد؛ بدین شکل، اپل نیز می‌تواند در بازار تبلت‌های ارزان‌قیمت حرفی برای گفتن داشته باشد. با این وجود، بعید است تبلت جدید کوپرتینویی‌ها مانند مدل‌های آیپد پرو به سیستم تشخیص چهره سه‌بعدی مجهز شود.

در حال‌حاضر، جزئیات بیشتری از تبلت‌های آیپد ۲۰۱۸ اپل وجود ندارد؛ بااین‌حال بعید است مدلی با نمایشگر اولد توسط کوپرتینویی‌ها معرفی شود؛ زیرا قیمت پنل‌ اولد بالا است. درصورتی‌که روند مشابهی برای تبلت‌های جدید اپل از سری «پرو» در دستور کار قرار گیرد، انتظار داریم نسخه ارتقاءیافته تراشه A11 Bionic با نام تجاری A11X توسط اپل معرفی شود؛ مدتی پیش اعلام شد که تراشه مذکور، احتمالاً اولین پردازنده اپل با هشت هسته پردازشی خواهد بود و بر مبنای فرآیند ساخت ۷ نانومتری توسعه پیدا می‌کند. سیستم‌روی‌چیپ جدید اپل به پردازنده هشت هسته‌ای با سه هسته پردازشی قدرت‌مند Monsoon و پنج هسته پردازشی Mistral با مصرف انرژی کم‌ مجهز شده است. به احتمال زیاد، این تراشه در سه‌ماهه‌ی اول سال آینده تولید می‌شود و به دست اپل می‌رسد. به همین جهت، اپل همچنان می‌تواند تبلت‌های جدیدش را در بازه زمانی از پیش تعیین‌شده ارائه دهد.

تبلت‌های جدید آیپد احتمالاً در رویداد توسعه‌دهندگان اپل (WWDC) معرفی خواهد شد؛ آخرین شنیده‌ها به برگزاری این رویداد در تاریخ ۴ (۱۴ خرداد) تا ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) اشاره دارند. به همراه آیپدهای جدید، ممکن است نسل دوم آیفون کوچک اپل یعنی آیفون اس‌ای ۲ معرفی شود؛ کوپرتینویی‌ها در سال گذشته، تنها نسخه جدید آن‌ را با حافظه ذخیره‌سازی بیشتر ارائه داده‌اند و از نظر سخت‌افزاری، آیفون ۴ اینچی اپل نسبت به مدل ۲۰۱۶ تغییری نداشته است. با این‌حال، نسل جدید آیفون اس‌ای به صفحه‌نمایش بزرگ‌تر ۴.۲ اینچی مجهز خواهد شد و از پردازنده A10 Fusion (تراشه آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس) استفاده می‌کند.

ادامه مطلب

برترین ها